Öne Çıkanlar Muharrem Varlı mhp adana 5 Aralık 2019 Malatyasporlu Guilherme kimdir amerika kupası finali brezilya peru 1 Ocak Yılbaşı Tatilinde öğretmen ve yönetici ek dersleri ödenir mi?

Demirtaş konusunda Türk yargı yetkisi AİHM'e verilemez

DEMİRTAŞ KARARI DOĞRU MU ?

AİHM 'in son verdiği karar ülkemizde gündem olmaya devam ediyor.

Kobani olaylarında halkı sokağa dökerek ölümlerine neden olduğu iddiası ile tutuklu yargılanan Seladdin Demirtaş, için AİHM , derhal serbest bırakılsın ifadesini kullanmış ve bu ifade emir olarak tepki çekmişti.

Hukukçular , bu tabirin bir mahkemeye yakışmadığı ve hukukta yerinin olmadığı kararına varmıştı.

Konuyla ilgili bir açıklama da Nusret Senem'den geldi.

İşte o açıklama:

Mahkeme bu sebeplerle, … On beş oya karşı iki oyla; davalı Devlet’in başvurucunun derhal serbest bırakılması için gereken bütün önlemleri almasına karar vermiş(tir).”

Selahattin Demirtaş/Türkiye davası kararının 88. sayfasında böyle yazıyor. AİHM Büyük Dairesi Selahattin Demirtaş’ın tahliyesine karar vermiş. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve Protokollere göre Mahkemenin görevi, varsa hak ihlallerini saptamaktan ibarettir. AİHM, taraf devletin yerine geçerek, onun yetkili mahkemelerinin yerine kendisini koyarak salıverme karar veremez. “Derhal” diye emirler yağdıramaz. Bu, yetkisini ve haddini fazlasıyla aşmak anlamına gelir. AİHM’in önceki içtihatlarına bakılsın, bunun bir örneği yok. Sözleşme ve Protokoller incelensin, hiç bir maddesinde yukarıdaki kararı haklı çıkaracak bir hüküm bulunmuyor. Bu nedenle, “Usulüne göre yürürlüğe girmiş uluslararası anlaşmalar kanun hükmündedir." Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz” hükmünü öngören Anayasamızın 90. maddesine, siyasi çevrelerde ve basında yapılan atıflar yanlıştır. 

Çünkü; Türkiye, herhangi bir uluslararası sözleşme ile Türk Mahkemelerinin yargı yetkisini bir başka uluslararası mahkemeye devretmediği gibi, Türk Mahkemelerinin üstünde bir temyiz mahkemesi yetkisi de tanımamıştır. AİHM’nin yargılama yetkisini böyle yorumlamak mümkün değildir. 

AİHM; Sözleşmenin ve Protokollerin öngördüğü hak ihlallerini saptamışsa bunun giderilmesi, Yüksek Taraf Devletin iç hukuku uyarınca idari, yargı ve yasama organlarının hakkıdır. Yetki ve görev taraf Devletindir.

Yargılama hakkı bir ülkenin egemenlik hakkıdır. Bu hak bölünemez, devredilemez, mutlak bir haktır. Mahkemelerimiz, Türk Milleti adına yargılama yaparlar. Bu nedenlerle, AİHM kararı kesinlikle yanlıştır. Sözleşmeye, Protokollere ve Türkiye’nin egemenliğine, yargılama hakkına ağır, açık ve kaba bir saldırı söz konusudur.

Kaynak: aydinlik.com.tr

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.